Objektově specifická řešení kování pro otvíravé prvky ve sloupkových příčkami dělených fasádách

Objektově specifická řešení kování pro otvíravé prvky ve sloupkových příčkami dělených  fasádách

Leinfelden-Echterdingen – Zajištění speciálních funkcí otvíravých prvků ve sloupkové příčkami dělené fasádě může být v závislosti na provedení fasády obzvláště náročné. Společnost Roto Object Business se specializuje na podporu výrobců oken a fasád na jejich cestě k funkčně bezpečnému a estetickému celkovému řešení. Sortiment výrobků Roto pro hliníkové otvorové prvky se na základě živé výměny informací s architekty, odbornými projektanty, systémovými domy a výrobci fasád neustále rozšiřuje.

Roto Object Business radí a doprovází

Celosvětově působící divize Roto Object Business vytváří most mezi projektanty fasád, firmami v oblasti moderních kovových a fasádních konstrukcí a vývojáři kování divize Roto Aluvision. Konkrétně zajišťuje, aby byly otevřené otázky objasněny v krátkém čase. Požadavky na optimální řešení kování jsou zkoumány a na závěr individuálně konfigurovány nebo nově navrženy. Architekti mohou těžit z bohatých zkušeností konzultantů, krátkých reakčních dob organizace Roto a závazných stanovisek k proveditelnosti a realizaci návrhu.

Do doby instalace otvíracích prvků nabízí  společnost Roto Object Business širokou škálu služeb, jako je rychlá výroba vzorků standardních a speciálních komponentů pomocí procesu 3D tisku. V certifikovaném zkušebním centru Roto ITC (International Technology Centre) v Leinfeldenu se provádějí zkoušky oken a kování pro řešení objektů v souladu s národními a mezinárodními normami. Mnohé komponenty, které jsou původně nově navrženy pro daný projekt, se již po krátké době dostanou do standardního sortimentu Roto, včetně některých inovativních řešení kování pro větrací klapky ve fasádách se sloupky a příčkami.

Inteligentní řešení kování pro větrací klapky

"Poptávka po kování zejména pro ventilační klapky dynamicky roste," vysvětluje Matthias Nagat, vedoucí oddělení marketingu sortimentu a přizpůsobení produktů společnosti Aluvision. Zpravidla se vyrábějí s šířkou křídla od 170 mm do maximálně 300 mm. Montážní prostor, do kterého je třeba umístit kování obvykle ze skupin výrobků "AL", "AL Designo" a "PS Anitree" s často složitými funkcemi a mnoha komponenty, je proto velmi omezený. Často vyžadované skryté kování ("AL Designo") zároveň vyžaduje více montážního prostoru než povrchové kování. Společnost Roto však mezitím vyvinula řadu sofistikovaných řešení.

Omezené otevření: Větrací klapka se speciální závěsovou stranou

Například se podařilo omezit zdvih a úhel otevření speciálních závěsů na bázi "Roto AL Designo" tak, že větrací klapka má integrovaný omezovač otevření. Pro jeden projekt byla také speciálně vyvinuta samostatná sestava omezovače otevření s velmi krátkými táhly omezovače otevření.

U větracích klapek s vysokou těsností doporučuje společnost  Roto používat speciální rohová vedení, které umožňují umístění aktivních závěrných bodů na závěsové straně. Ty by podle výrobce umožnily i ve stísněných podmínkách falce úzkých křídel výrobu prvků vyhovujících RC 2  a zároveň by působily proti deformaci křídla, která může být u větracích klapek problémem.

Řešení pro prvky otvírané směrem ven

Společnost Roto  nabízí také širokou škálu výrobků pro okna otvíraná ven ve sloupkových příčkami dělených fasádách, pokračuje Nagat. Řada třecích nůžek "FS Kempton" zahrnuje například nerezové nůžky pro okna v mnoha formátech. Díky obzvláště pečlivému třídění pokrývá sortiment celé spektrum šířek a výšek křídel, ve kterých se obvykle vyrábějí Top-a Side-Hung okna.

Použití paralelně odstavných nůžek "Roto PS Aintree" zajišťuje u ven otvíraných oken otevření křídla po celém jeho obvodu. Tím je dosaženo vynikajícího přirozeného větrání. Současně paralelně odstavné nůžky znatelně zvyšují komfort při manipulaci s okenním křídlem, protože křídlo je možné mírným tlakem směrem ven kontrolovaně otevřít a mírným tahem směrem dovnitř opětovně zavřít.

Odolnost proti korozi všech nůžek Roto odpovídá třídě 5 podle normy DIN EN 13126-6. Nůžky jsou vyrobeny ze zaoblené austenitické nerezové oceli 1.4301 (AISI 304), která se používá i ve zdravotnických zařízeních.

Zpět