Moderní kování pro architekturu s přidanou hodnotou

Moderní kování pro architekturu s přidanou hodnotou

Leinfelden-Echterdingen – Okna a dveře s chytře zvoleným kováním podstatně zvyšují komfort a bezpečnost v soukromých i veřejných prostorách. O tom je přesvědčen Eberhard Mammel, ředitel marketingu a inovací společnosti Roto Frank Fenster- und Türtechnologie GmbH (Roto FTT). Pokud jsou stavební prvky a kování pro budovu vybrány tak, aby odpovídaly architektuře a funkci místnosti, je integrace důležitých aspektů, jako je bezpečnost, energetická účinnost a snadné používání, se systémem Roto bezproblémová. Specialista na kování totiž nabízí obzvláště rozsáhlý sortiment komponent pro stavební prvky z PVC, dřeva, dřevohliníku a hliníku. Dokonce i standardní programy kování pro prvky všech typů otvírání pokrývají širokou škálu aplikací. Mammel uvádí příklady řešení, která jsou v moderní architektuře žádaná.

Úspora místa

Lidé vyhledávají přirozené světlo, flexibilní větrání a dobrý výhled do okolí. Stavební odborníci zohledňují také vliv typu otvoru na využití místnosti. Pokud je třeba ušetřit prostor, v rámci přirozené ventilace se doporučují buď okna otvíraná ven, nebo alternativně posuvné systémy. Roto nabízí spolehlivé a osvědčené řešení kování pro prvky všech tvarů a velikostí. Konstrukce a vývoj komponentů tvoří základ pro flexibilní a hospodárnou výrobu oken a dveří.

Otvírání prostoru

Nikdy nebylo snazší a atraktivnější vytvořit více venkovního prostoru uvnitř. Velká okna, francouzské dveře a posuvné prvky vytvářejí zvláštní pocit bydlení v přirozeně světlých místnostech. Právě proto jsou tak oblíbené. Například závěsová strana „Roto NX | Power Hinge“ pro křídla o hmotnosti až 300 kg podporuje dlouhodobý a na údržbu nenáročný provoz velkých a těžkých dřevěných otvíravých dveří, které jsou oblíbené zejména v obytných budovách. Totéž platí pro paralelní posuvný systém „Roto Patio Inowa“ uložený na kolečkách osazených ložisky. Zaručuje příjemně snadné ovládání, ve verzi „Patio Inowa | Max“ dokonce i pro systémy velikosti XXL. Zároveň zajišťuje vysokou vzduchotěsnost posuvných prvků a jednoduše blokuje chlad, déšť, bouřku a hluk.

Ochrana proti vloupání

Žijte uvolněně, spěte klidně. Významně k tomu přispívají i vícebodové zámky odolné proti vloupání. Pro vchodové dveře, které mají poskytovat zvýšenou ochranu proti vloupání, naleznou výrobci dveří u společnosti Roto vhodný vícebodový zámkový systém včetně různých variant závěsů. Pokud mají být okna a dveře integrovány do zabezpečovacího systému proti vloupání, lze dané realizovat obzvláště snadno pomocí kontaktů MVS určených pro monitorování pozice otevřeno a uzavřeno. Kontakty MVS jsou rovněž součástí standardního programu Roto a jsou k dispozici pro prvky ze všech materiálů rámů.

Vchodové dveře s mechanickým automatickým vícebodovým uzamykacím systémem „Roto Safe A | Tandeo“ jsou způsobilé pro bezpečnostní třídu RC 2 nebo RC 3. Západka v hlavním zámku a automatické silové klíny se vysouvají současně a jsou okamžitě chráněny proti zpětnému tlaku. Plné pojistné krytí tedy platí i v případě, že jsou dveře pouze „zabouchnuty.“ Elektromechanická verze „Eneo A“ je navíc vybavena pohonnou jednotkou a odemyká se automaticky a rychle pomocí volně volitelného systému kontroly přístupu. Dveře vybavené systémem „ZKS 4v1“ lze otevřít buď pomocí kódu PIN, skenu prstu, mobilního telefonu s technologií Bluetooth, nebo pomocí média s technologií RFID.

Posuvné a otvíravě-sklopné kování od společnosti Roto lze kombinovat s celou řadou bezpečnostních komponent. V případě potřeby lze například u otvíravých a otvíravě-sklopných oken z programu kování „Roto NX" dosáhnout odolnosti proti vloupání podle RC 3, se specifickou konfigurací pak dokonce i tříd vyšších. S funkcí „TiltSafe" dosahuje i sklopené okno třídy odolnosti RC 2. Také posuvný prvek lze v programu „Patio Inowa“ vyrobit podle RC 2. Jak „Roto NX“, tak „Patio Inowa“ jsou k dispozici pro všechny materiály rámů.

Čistý design s plnou funkcí

Pro moderní, puristický design nabízí Roto techniku kování, která je zcela skrytá v okenní nebo dveřní drážce, a to i v případě velmi úzkých profilů. Prvky se zvýšenou ochranou proti vloupání lze realizovat také se skrytou závěsovou stranou „Roto NX | C“ pro plastová a dřevěná okna nebo s „Roto AL Designo“ pro hliníková okna. „Roto Patio Lift“ je vhodné pro zdvižně-posuvné systémy s úzkými profily. Hliníkové vchodové dveře se skrytým dveřním závěsem "Roto Solid C“ jsou již standardně kompatibilní s RC 2. Komponenty „Roto Patio Inowa“ jsou rovněž umístěny v drážce profilu a při zavřeném prvku jsou zcela skryté.

Kování pro větší bezpečnost

Ve veřejných budovách by měla být okna zabezpečena například proti nesprávnému ovládání. Otvíravě-sklopné kování „Roto NX" s funkcí „TiltFirst“ zabraňuje úplnému otevření křídla, když je klika uzamčena. Okno může zcela otevřít pouze osoba s klíčem. Každý uživatel může vyklopit křídlo pro větrání. Technologie „TiltFirst“ a omezovače otevření, které jsou často požadovány zejména pro okna ve veřejných budovách, zajišťují větší bezpečnost provozu v místnostech s mnoha a často se střídajícími uživateli.

Konzistentní design

Společnost Roto vyrábí závěsy a kliky v široké škále barev a povrchových úprav, které dotvářejí design oken a dveří. Pro vchodové dveře z PVC, dřeva a hliníku jsou k dispozici válcové závěsy z řady „Roto Solid B“. Přesvědčí vás svým mimořádně štíhlým vzhledem. Protože je seřizovací mechanismus integrován do válce závěsu, nevznikají při seřizování mezery.

Kliky se stejným designem pro okna různých typů otvírání najdete v programu „Roto Line“. K dispozici jsou také pro dřevěné, plastové a hliníkové prvky. Program zahrnuje šest různých sad klik pro balkonové a terasové dveře, kliky pro otvíravě-sklopná okna a pro okna otvíraná ven.

Přesvědčivé poradenství

S kvalitou kování koresponduje energetická účinnost a funkční spolehlivost, ochrana proti vloupání a snadné používání, stejně jako trvanlivost oken a dveří obecně. Brožura „Propojení prostor s Roto“ ukazuje, které produktové programy si pro své projekty vybrali renomovaní architekti. Podporuje konzultaci se zákazníkem a lze ji stáhnout ve formátu PDF. Konzultanti společnosti Roto v oboru podporují vývoj optimalizovaných řešení tím, že v digitálním „Roto City“ prezentují řešení kování výrobcům stavebních prvků a jejich zákazníkům. Na technické dotazy lze odpovědět obzvláště srozumitelně.

Zpět