Osvědčený spolehlivý partner

Osvědčený spolehlivý partner

Graz / Bad Mergentheim - Během jednoho měsíce se situace změnila z "výborné" na "plnou výzev", informoval Christoph Hugenberg, výkonný ředitel společnosti Roto Frank Dachsystem-Technologie (DST), na veletržním tiskovém dni Roto 2023 v rakouském Grazu. Stejně jako zbytek skupiny má divize dobrou pozici do budoucna a zůstane spolehlivým partnerem pro své zákazníky z oblasti specializovaného obchodu a řemesel. Za tímto účelem společnost investuje do nových, udržitelných řešení a optimalizuje procesy v zájmu zákazníků z oblasti specializovaného obchodu a řemesel.

Odolný vůči krizím a spolehlivý

Christoph Hugenberg připomněl období do července 2022: zatímco do té doby poptávka po snadno instalovatelných řešeních střešních oken prémiového výrobce vzkvétala, v srpnu 2022 to náhle skončilo a poptávka se z minuty na minutu zhroutila. „Nyní jsme se potýkali s pipeline efektem, který se projevil již v loňském roce," říká Christoph Hugenberg. V době vrcholící pandemie se specializovaní prodejci a obchodníci z obav z omezení dodávek maximálně zásobili. Současně došlo k dramatickému poklesu stavebnictví - financování přestalo být pro stavebníky dostupné, ceny stavebních prací prudce vzrostly a politická rozhodnutí vedla k další nejistotě. Počet stavebních povolení klesl zhruba o 30 % a stav zakázek pro výrobce montovaných domů se v některých případech snížil až o 80 %. Prodejci a obchodníci si s ohledem na dnešní situaci nízké poptávky v minulosti nabrali na sklad příliš mnoho materiálu a některé zásoby se jim dodnes nepodařilo vyčerpat.

Vzhledem k tehdejším velmi dobrým číslům je současná situace pro Roto neuspokojivá, ale nikoliv dramatická. „Stojíme na pevných základech a budeme i nadále spolehlivým partnerem, na kterého jsou naši zákazníci zvyklí během krize i po ní."

Udržitelné procesy, rychlá dostupnost výrobků a digitální služby

Společnost i nadále investuje do perspektivních a rychlých procesů, aby byla schopna zaručit rychlou dostupnost výrobků a spolehlivost dodávek - samozřejmě v osvědčené prvotřídní kvalitě. Kromě důsledného rozšiřování sortimentu výrobků o okna do plochých střech „Roto OnTop" byly vytvořeny další digitální služby pro členy „ProfiLigy", partnerského programu Roto pro výrobce, které jim usnadňují práci a vytvářejí základ pro další růst. Obzvláště oblíbená je nadále služba „Roto dotace" pro kompletní zpracování žádostí o dotace, ale velký zájem je také o předávání předem kvalifikovaných kontaktů na zákazníky s konkrétním zájmem o koupi.

Udržitelnost se stává  nedílnou součástí sortimentu Roto

„Také v budoucnu se budeme ještě výrazněji zaměřovat na aspekty udržitelnosti našeho sortimentu," uvedl Christoph Hugenberg a poskytl výhled. I když to zákazníci zatím nevyžadují, právní situace je jasná, a proto lze předpokládat, že stavební výrobky budou muset v budoucnu prokázat svou ekologičnost a že na to budou muset reagovat specializovaní prodejci a obchodníci. Společnost Roto chce  být průkopníkem v oblasti ekologie. Tento prémiový výrobce proto jako první výrobce střešních oken podstoupil certifikaci QNG ready, kterou provádí Sentinel Haus Institut, a předložil důkaz, že všechny výrobky Roto („Designo R8 výklopně kyvná okno", "Designo R6 kyvné okno", "RotoQ kyvné okno", výlez na plochou střechu "Exclusive", "Designo půdní schody" a "OnTop okno do ploché střechy") splňují přísné požadavky certifikátu QNG 313 pro stavební výrobky s nízkými emisemi škodlivin. Mohou být proto použity v nových stavebních projektech, které nesou státní pečeť kvality pro udržitelné budovy (QNG), aniž by bylo nutné časově náročné ověřování. V rámci "Spolkové dotace pro efektivní budovy" (BEG) se také zvyšuje dotovaná částka úvěru na 150 000 eur na bytovou jednotku při žádosti o úvěr KfW s dotací na splácení (srov. bez certifikátu QNG ready: 100 000 eur).

Ekologicky šetrné stavění a bydlení se solárními panely

Novinkou, která bude k dispozici od roku 2024, je také speciální a snadno instalovatelné oplechování střešních oken, které vytváří optimální souhru se střešními fotovoltaickými systémy. Pro kombinaci střešních oken Roto se střešními a taškovými fotovoltaickými systémy mohou řemeslníci jednoduše použít i standardní oplechování. Každé z uvedených řešení garantuje plnou obslužnost střešních oken a plný výkon solárního systému.

"Game changer" krátce před uvedením na trh

Na trh se chystá také nové střešní okno „Roto Designo Heat", které by podle Christopha Hugenberga mohlo díky infračervenému sklu skutečně „změnit pravidla hry" při střešních nástavbách a rekonstrukcích. Místo toho, aby se v podkroví pokládaly drahé přívody topných systémů a investovalo se mnoho peněz a čekací doby do tepelných čerpadel, by funkci vytápění v budoucnu převzalo výkonné infračervené sklo střešního okna. Vnitřní sklo by se ohřívalo elektřinou na maximálně 48 °C a 97 % infračerveného záření by se odráželo do místnosti. „Majitelé budov tak mohou jediným střešním oknem zabít tři mouchy jednou ranou: získat denní světlo, čerstvý vzduch a příjemné teplo.“Mezi další pozitivní vedlejší účinky patří nově získaná podlahová plocha a čistý vzhled obytných prostor. Sklo je navíc také obzvlášť užitečné při instalaci fotovoltaického systému. „Vlastní vyrobenou energii pak lze investovat do elektřiny na vytápění a ohřev vody." To znamená, že se lze obejít bez fosilních paliv a život pod střechou lze organizovat ekologicky.

Stejně jako zbytek koncernu je i společnost Roto Frank Dachsystem-Technologie připravena na budoucnost.

Společnost Roto  byla prvním výrobcem střešních oken, který získal certifikát QNG ready pro nízkoemisní stavební výrobky.

Od roku 2024 bude  Roto nabízet speciální lemování pro optimální součinnost střešních oken s fotovoltaickými střešními systémy.

Roto Frank Dachsystem-Technologie

Společnost Roto Frank Dachsystem-Technologie (DST) je jednou ze tří nezávislých divizí skupiny Roto. Sídlí v Bad Mergentheimu, zaměstnává celkem přibližně 1 300 lidí a je jedním z předních evropských výrobců střešních oken. Portfolio výrobků zahrnuje také okna do plochých střech, příslušenství, střešní výlezy a půdní schody. Renomovaná ocenění podtrhují vysokou kvalitu výroby, procesů a sortimentu. Například plastové okno RotoQ a Roto Designo R8 byla oceněna jako vítězná ve srovnávacích testech provedených organizací TÜV Rheinland. O skupině Roto: byla založena Wilhelmem Frankem v roce 1935, dodnes je ze 100 % rodinným podnikem, dosahuje ročního obratu 866 milionů eur s více než 5 000 zaměstnanci po celém světě a sídlí v Leinfeldenu-Echterdingenu u Stuttgartu. Zde sídlí  společnost Roto Frank Holding AG a další dvě divize, Roto Frank Window and Door Technology (FTT) a Roto Frank Professional Service (RPS).

Zpět